W wigilię Święta Niepodległości, 10 listopada, uczniowie naszej szkoły, ich rodzice oraz nauczyciele spotkali się na akademii upamiętniającej moment zakończenia I wojny światowej i powrót Polski na arenę życia politycznego po 123 latach niewoli.
Sposób, w jaki świętowaliśmy, był adekwatny do miejsca, w którym się spotkaliśmy: uczciliśmy 97. rocznicę odzyskania niepodległości śpiewem i muzyką. Wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne nawiązujące do wydarzeń i bohaterów czasu rozbiorów i I wojny.
Przy fortepianie po raz pierwszy w roli akompaniatorów wystąpili uczniowie: Emilia Wesołowska, Rozalia Plichta, Mikołaj Piech, Emilia Kurek i Gabriela Stolińska.
Pracę akompaniatorów wspomagali Michał Chrobak i Maciej Zaforemski.
Dla urozmaicenia faktury dwie pieśni: „Rozkwitały pąki białych róż” oraz „Chłopcy malowani” usłyszeliśmy w wersji solowej w wykonaniu Agnieszki Marmol i Gabrieli Stolińskiej, a w wersji trzygłosowej a capella w wykonaniu uczniów klasy I cyklu czteroletniego pieśń „Przybyli ułani pod okienko”.
Na zakończenie p. Michał Chrobak wykonał utwór, który wyrażał ogromną tęsknotę Fryderyka Chopina za ojczyzną, która walczyła, a do której wrócić nie mógł: „Mazurek a-moll” op. 68 nr 4, pozostawiając nas tym samym w nostalgicznym, refleksyjnym nastroju.
Całość akademii przygotowała Dominika Micał przy współpracy Barbary Wilkońskiej-Firlet.