Z inicjatywy dyrektora Szkoły Muzycznej w Domosławicach, Kazimierza Wojnickiego, w lutym 2021 r. odbyło się pierwsze, ale jak pokazała przyszłość – przełomowe i inspirujące dla uczniów i ich profesorów spotkanie dyrektorów 9 szkół muzycznych z terenu Małopolski. Wraz z dyrektorem Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna, Łukaszem Gajem, parafowali porozumienie, w wyniku którego została powołana do życia Międzyszkolna Regionalna Orkiestra Symfoniczna ?Małopolska?. Projekt oparty został o szkoły oraz znamienite instytucje kultury naszego regionu, a jego celem jest promocja uczniów i absolwentów szkół muzycznych. 

Do porozumienia przystąpili dyrektorzy szkół: Państwowej Szkoły Muzycznej w Gorlicach, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Korzennej, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bobowej, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Tuchowie, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Brzesku, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Trzcianie, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Żegocinie oraz Szkoły Muzycznej I Stopnia w Czasławiu.

Współpracę z orkiestrą zadeklarowali wybitni artyści, pedagodzy, kompozytorzy i choreografowie na co dzień pracujący z zawodowymi orkiestrami. Powołano Radę Artystyczną i Programową w celu wybrania repertuaru, opracowania harmonogramu prób i koncertów oraz scen, na których młodzież wystąpi.

Czerwiec roku 2021 i następujące potem wakacje były dla wielu uczniów bardzo pracowite. Podjęli oni wyzwanie i stanęli do konkursu, w którym wyłoniono uczestników letnich warsztatów orkiestrowych. Z naszej szkoły do orkiestry zdało egzamin aż 11 uczniów i absolwentów: Milena Halik – obój, Zuzanna Nizioł – klarnet, Szymon Prus – trąbka, Antonina Florczyk – perkusja, Olga Bronkowska, Emilia Fitrzyk  – skrzypce, Amelia Korda, Kinga Rakoczy – altówka, Idalia Firlet, Katarzyna Franczyk, Gabriela Wołek – wiolonczela.

Młodzi instrumentaliści rozwijali swoje zdolności i umiejętności, poznawali warunki pracy w orkiestrze symfonicznej, rozszerzali swoją wiedzę z zakresu literatury muzycznej, a przede wszystkim nawiązywali przyjaźnie, poznawali ciekawych ludzi i spędzali aktywnie i twórczo czas w pięknym otoczeniu zabudowy i parku Dworu I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, gdyż właśnie Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna po raz kolejny szeroko otwarło gościnne progi dla młodych adeptów muzyki dając możliwość organizowania tam prób i koncertów. Z młodzieżą pracowali od 27 lipca do 6 sierpnia Tomasz Bugaj, Nick Ost z Norwegii oraz Janusz Przybylski. Ćwicząc po 6 godzin dziennie (codziennie!) młodzież przygotowała 1 część VIII Symfonii h-moll F. Schuberta i uwerturę do opery Don Giovanni W. A. Mozarta. Praca tych młodych ludzi była tytaniczna. Musieli zmierzyć się z programem, który wykonywany jest przez zawodowe zespoły, pokonać problemy tekstowe, techniczne i na końcu interpretacyjne. Dla wielu z nich to było pierwsze w życiu spotkanie z pracą w tak dużym zespole, z tak poważnym programem oraz z dyrygentami, którzy nie są z zawodu nauczycielami i pedagogami. Ale wyniki ich wspólnej pracy przekroczyły oczekiwania! Koncert wieńczący warsztaty prowadzony przez Waldemara Gronia był ekscytującym przeżyciem dla wykonawców a dla słuchaczy (głównie pedagogów, rodziców i przyjaciół młodych muzyków) pięknym i wzruszającym. Zaangażowanie w wykonanie, koncentracja i dbałość o stronę techniczną i interpretacyjną utworu były zachwycające! Wysłuchanie pierwszego koncertu MROS ?Małopolska? było prawdziwą przyjemnością.

Ale na pierwszym koncercie się nie skończyło.

Twórcy projektu od razu zaplanowali kolejne wydarzenia. 14 sierpnia MROS wystąpił w Radłowie na scenie w parku. Po nim młodzież i organizatorzy udali się wreszcie na zasłużony wakacyjny odpoczynek, choć nie na długo….

Od 08 października 2021 ruszyły znowu próby do  Koncertu Inauguracyjnego MROS ?Małopolska?. Uczniowie znowu przyjeżdżali codziennie do Domosławic lub Kąśnej by szlifować umiejętność gry w orkiestrze. Tym razem na pulpitach czekały nuty – poza znanymi już VIII Symfonią F. Schuberta i uwerturą do opery Don Giovanni W. A. Mozarta – 3. część II Koncertu fortepianowego L. van Beethovena, aria z opery Don Giovanni oraz duet z Upiora w operze A. L. Webbera. W koncercie tym razem z orkiestrą wystąpili soliści: Katarzyna Vernet – pianistka oraz Stanisław Duda – baryton i Sandra Stępek – sopran.

Na koncert, który odbył się 24 października w Sali koncertowej ?Stodoła? w Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna prowadzony przez Waldemara Gronia, przybyli goście z całej Małopolski. Poza rodzinami i przyjaciółmi wykonawców, koncertu słuchali między innymi: Wojciech Skruch – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Wiesław Dziedziński – Wizytator CEA Regionu X – Małopolskiego i Świętokrzyskiego, Marek Chudoba – Burmistrz Czchowa, Andrzej Potępa – Starosta Brzeski, Kazimierz Brzyk – Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, Michał Wojtkiewicz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  V – VIII kadencji, Józef Cierniak – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Brzesku.

Koncert został przyjęty bardzo entuzjastycznie! Orkiestra nie mogła opuścić sceny bez bisu. 

Obecność szanownych Gości pokazała, że projekt regionalnej młodzieżowej orkiestry jest pomysłem ważnym i wspaniałym. Takie właśnie słowa skierował do młodych i publiczności wizytator CEA regionu małopolskiego Wiesław Dziedziński. Pogratulował pomysłu, zaangażowania nauczycieli i rodziców oraz pracy i wysiłku młodzieży. Integrowanie młodych i starszych wokół muzyki jest piękną ideą, potrzebną zarówno młodzieży, jak i lokalnej społeczności.

Pokazuje to również fakt, że cztery osoby spośród członków orkiestry zostały zaproszone do europejskiej orkiestry, w której grać będzie młodzież całej Europy a pierwszy koncert już 26.02.2022 w filharmonii w Paryżu!

Obecnie MROS Małopolska przygotowuje się do dwóch koncertów:

21 listopada, który odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach oraz prawdopodobnie 13  grudnia, który zabrzmi  w kościele w Radłowie.

Do obu tych koncertów młodzież przygotuje nowe programy. W Lusławicach usłyszymy kompozycje Grzegorza Majki pisane specjalnie dla uczniów Szkoły Muzycznej w Domosławicach. Skład zespołu jest w tych kompozycjach powiększony o chór dziecięcy – dla młodzieży zarówno grającej, jak i śpiewającej będzie to więc kolejne nowe wyzwanie. Już dziś w imieniu naszych uczniów serdecznie na te koncerty zapraszamy! Młodzież liczy na naszą obecność. Wszak, grają dla lokalnej społeczności i dzięki niej – stąd pochodzą i tutaj się kształcą.

Wciąż jeszcze można włączyć się do tego projektu a szczególnie najbliższego koncertu. Uczniowie, którzy chcieliby zaśpiewać kompozycje G. Majki mogą starać się o przyjęcie do chóru. Gorąco namawiamy do podjęcia tego wyzwania – z doświadczenia wiemy, jak cudownym aspektem zawodu muzyka jest wspólne granie! Pragniemy, by i nasi uczniowie mogli tego doświadczyć.

Wszelkie informacje na temat MROS mogą państwo znaleźć na stronie mrosmalopolska.com oraz na stronie muzyczna.domoslawice.edu.pl

Autorzy zdjęć: Robert Sowa, Andrzej Firlet